Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Nettle Co. uses process costing to account for the production of rubber balls. Direct materials are added at the beginning of the process and conversion costs are incurred uniformly throughout the process. Equivalent units have been calculated to be 12,000 units for materials and 10,000 units for conversion costs. Beginning inventory consisted of $7,000 in materials and $4,000 in conversion costs. April costs were $36,000 for materials and $40,000 for conversion costs. Ending inventory still in process was 4,000 units (100% complete for materials, 50% for conversion). The equivalent cost per unit for materials using the FIFO method would be closest to:

Sagot :

Answer:

$3

Explanation:

The computation of the  equivalent cost per unit for materials using the FIFO method is shown below:

= Materials cost ÷ equivalent units in materials

= $36,000 ÷ 12,000 units

= $3

hence, the equivalent cost per unit for materials using the FIFO method is $3

We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.