Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

a store owner wishes to make a new tea with a unique flavor by mixing black tea and oolong tea. if he has 35 pounds of oolong tea that sells for 2.40 per pound, how much black tea worth 1.80 per pound must he mix with it so that he can sell the final mixture for 2.10 per pound

Sagot :

The cost of 35 pounds of oolong tea is $84.

What is an equation?

An equation is used to show the relationship between two or more variables or numbers.

Given

Oolong tea sells for $2.40 per pound.

There are 35 pounds of oolong tea available.

Cost of 35 pounds of oolong tea = 2.40 × 35

= $84

Hence, cost of 35 pounds of oolong tea is $84.

Find out more information about the equation here:

https://brainly.com/question/12788590

#SPJ2