Answered

Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Ryan bought grapes last week forma $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how muchos money (m) he will spend.

Sagot :

m is the money he will spend
n is the number of pounds
formula: m = 1.65(n)
The answer would be 1.65n= money he spent (m)