Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Ally and Beth are at the grocery store. Ally buys a pound of Ambrosia apples for y=3x,where y is the total cost and x is the number of pounds. Beth buys Gala which is represented in the table below. Who spends less per pound on apples. How much less?
A) Beth spends less per pound on apples. Beth spends $0.50 less per pound.
B) Ally spends less per pound on apples. Beth spends $2.50 less per pound.
C) Beth spends less per pound on apples. Beth spends $2.50 less per pound.
D) Ally spends less per pound on apples. Beth spends $0.50 less per pound.


Ally And Beth Are At The Grocery Store Ally Buys A Pound Of Ambrosia Apples For Y3xwhere Y Is The Total Cost And X Is The Number Of Pounds Beth Buys Gala Which class=

Sagot :

C because she spend less per pound for n apples
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.