Answered

Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Solve these 2 questions

1. Solve for X. X^3 + 10 x 23 = 355

2. If bob gains 5 apples a day and Billy gains twice as many apples as bob but loses 3 on the 3 day of every month than how many apples would than have gained in total over the course of 10 decades


Sagot :

1. x^3 + 10 x 23 = 355
10 x 23 = 230
355 - 230 = 125
cube root of 125 is 5
So,
x = 5

2.
Bob = 5 per day for 100 years
Billy = 10 per day for 100 years minus 3 every month

Bob = 5 x 365 = 1,825 per year
Billy = 5 x 2 x 365 = 10 x 365 = 3,650 per year without reduction of 3 apples per month
12 months per year x 3 apples = 36 so 3,650 - 36 = 3,614 apples per year so billy = 3,614 apples per year

Bob = 1,825 x 100 = 182,500 apples after 10 decades
Billy = 3,614 x 100 = 361,400 apples after 10 decades
So,
Bob = 182,500 apples
Billy = 361,400 apples
Not including leap years

Including leap year would =
Bob = about 182,625 apples
Billy = about 367,650 apples

Because leap year is every 4 years and 100 years / 4 years = 25 years so
Bob = 1,830 x 25 + 1,825 x 75 = 182,625 apples
Billy = 3,624 x 25 + 3,614 x 75 = 367,650 apples

Sorry if it looks complicated
Hope this helps ;)


Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.