Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Karla bought a student discount card The card cost $6 and allows her to buy each meal for $3 after one week Karla spent $15 how many meals did she buy ?

Sagot :

Answer:

3 meals

Step-by-step explanation:

The card costs $6, so we will subtract that from $15 because it is the starting amount. Karla can't buy these meals for $3 without $6. Anyways, 15-6 is 9. Each meal costs $3 so we'll then divide 9 by 3, which gives us our answer: she bought 3 meals.

Answer:

Karla bought 3 meals.

Step-by-step explanation:

6+3m=15

Subtract 6 both sides.

3m=9

Divide 3 both sides.

m=3

m=meals she bought

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.