Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

If the cost of white tiles is $240, what is the unit cost of white tiles?

I need help with C and G and are A,B,E, and F right?? Plz help ASAP


If The Cost Of White Tiles Is 240 What Is The Unit Cost Of White Tiles I Need Help With C And G And Are ABE And F Right Plz Help ASAP class=

Sagot :

Answer:

$15 and 3600ft^2

Step-by-step explanation:

C) There are 16 white tiles used. The unit cost of a white tile=240/16=$15

E) The cafeteria area consists of 36 tiles of dimensions 10 ft x 10 ft, so the area of the floor is 3600ft^2