Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Find the rate of change and the initial value for both group n individual session

Find The Rate Of Change And The Initial Value For Both Group N Individual Session class=

Sagot :

All you have to do to solve this is subtract the first value in a row from the second value in that row, for example $69 - $39.5. That's the rate of change. If you want to check your work, you could subtract the second from the third or the third from the fourth etc. to see if they match. To find the initial value, just subtract the rate of change from the first-hour value.
[tex]for\ the\ group:\\the\ rate\ of\ change=29.50\ [\$]\\\\39.50+29.50=69.00\\69.00+29.50=98.50\\98.50+29.50=128.00\\128.00+29,50=157.50\\\\the\ inital\ value=39.50-29.50=10.00\ [\$]\\---------------------\\for\ the\ individual:\\the\ rate\ of\ change=19.50\ [\$] \\\\29.50+19.50=49.00\\49.00+19.50=68.50\\68.50+19.50=88.00\\88.00+19,50=107.50\\\\the\ inital\ value=29.50-19.50=10.00\ [\$][/tex]
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.