Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Currently they sell a tub of popcorn for $10. SHOW or EXPLAIN what the cost of the cone of popcorn should be. Door context: The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035. I need the cost of the cone and preferibly be taught how to do this.

Sagot :

Answer:

The cost of cone of popcorn is $ 2.59.

Step-by-step explanation:

The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035.

The cost of per unit volume is

$10/540.473

The cost of cone of popcorn is

[tex]\frac{10}{540.473}\times 140.035\\\\2.59[/tex]

Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.