Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Sagot :

John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10