Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

FOR 20 points

Show your work neatly for each problem.
1. Michelle and Cameron are selling popcorn for a school fundraiser. Michelle sold 10 tins of cheese
popcorn and 8 tins of caramel popcorn for a total of $446. Cameron sold 22 tins of cheese popcorn and
11 tins of caramel popcorn for a total of $803. Write a system of equations to determine the cost one tin
of cheese popcorn and one tin of caramel popcorn. Show all your work.


Sagot :

Answer:

one tin of cheese $23

one tin of caramel $27

Step-by-step explanation:

let 'x' = cost of cheese tin

let 'y' = cost of caramel tin

10x + 8y = 446

22x + 11y = 803

i multiplied the first equation by -11 and the second by 8 to eliminate the 'y' terms

  -110x - 88y = -4906

+  176x + 88y = 6424

    66x = 1518

     x = 1518 / 66

     x = 23

find 'y':  10(23) + 8y = 446

             230 + 8y = 446

              8y = 216

               y = 27

Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.