Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Katherine went to the store to buy some almonds. The price per pound of the almonds is $3 per pound and she has a coupon for $1.50 off the final amount. With the coupon, how much would Katherine have to pay to buy 4 pounds of almonds? Also, write an expression for the cost to buy p pounds of almonds, assuming at least one pound is purchased.​

Sagot :

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

3 x 4 = $12

$12 - $1.50 = $10.50

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

Multiply $3 by 4 since it's 4 pounds nd each pound cost $3. When u do that, u get $12, but u gotta subtract $1.50 off the final cost, which is $10.50.

Ion get the second part.

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.