Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

rate as a unit rate
$8 for 2 pounds of rice


Sagot :

1 pound of rice is $4 because there are 2 pounds and it costs $8 for 2 pounds so you would divide the 2 pounds into the $8 and get 4 as your answer

Answer:

Unit price is $4

Step-by-step explanation:

rate as a unit rate  

$8 for 2 pounds of rice

Unit rate is the price of 1 pound of rice

The price of 2 pounds of rice is $8

To find 1 pound of rice, divide the cost of 2 pound of rise by 2

2 pounds of rice = 8

1 pound of rice = [tex]\frac{8}{2} = 4[/tex]

1 pound of rice is $4

Unit price is $4