Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
1 pound of rice is $4 because there are 2 pounds and it costs $8 for 2 pounds so you would divide the 2 pounds into the $8 and get 4 as your answer
Answer:
Unit price is $4
Step-by-step explanation:
rate as a unit rate
$8 for 2 pounds of rice
Unit rate is the price of 1 pound of rice
The price of 2 pounds of rice is $8
To find 1 pound of rice, divide the cost of 2 pound of rise by 2
2 pounds of rice = 8
1 pound of rice = [tex]\frac{8}{2} = 4[/tex]
1 pound of rice is $4
Unit price is $4
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.