Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?

Sagot :

[tex] \frac{5}{7.96} = \frac{1}{x} \\ \\ 5*x=7.96*1 \\ \\ 5x=7.96 \\ \\ x= \frac{7.96}{5} \\ \\ x=1.592 \\ \\ x=1.59[/tex]

Unit Rate: $1.59 per pound