Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Jambalaya is a Cajun dish made from chicken, sausage, and rice. Simone is making a large pot of jambalaya for a party. Chicken costs $6 per pound, sausage costs $3 per pound, and rice costs $1 per pound. She spends $42 on 13.5 pounds of food. She buys twice as much rice as sausage. How much chicken, sausage, and rice will she use in her dish?
Can someone please show me how to make this into 3 algebraic equations. I should be good from there. I would really appreciate it.


Sagot :

luana
[tex]x- amount\ of\ chicken-\ cost\ 6\$\ per\ pound\\ y-amount\ of sausage\ - cost\ 3\$\ per\ pound\\ z-amount\ of rice-\ cost\ 1\$\ per\ pound \\\\ x+y+z=13,5\ and\\ 6*x+3*y+1z=42 \ and\\ z=2y\\\\ First\ substitude\ z=2y\ to \ both\ equations:\\ \left \{ {{x+y+2y=13,5} \atop {6x+3y+2y=42}} \right. \\\\ \left \{ {{x+3y=13,5} \atop {6x+5y=42}} \right. |First\ equation\ multiply\ by\ -6\\\\ \left \{ {{-6x-18y=-81 } \atop {6x+5y=42}} \right.|Adding\ equations\\ \+\ -\ -\ -\ -\ -\ -\- \\ -13y=-39|:-13[/tex][tex]y=3\\ x+3y=13,5\\ x+3*3=13,5\\ x=13,5-9=4,5\\ x=4,5\\ z=2y\\ z=2*3=6\\ She\ will \ use \ 4,5\ pounds\ of\ chicken, \ 3\ pounds\ of\ sausage\\ and\ 6\ pounds\ of \ rice [/tex]