Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me

Sagot :

Let pen's cost be x and pencil's cost be y.

6x + 5y = 2.50
3x + 2y = 1.15

Thus, 3x = 1.15 - 2y
Therefore, 6x = 2.30 - 4y

Substituting the value of 6x ;

(2.30 - 4y) + 5y = 2.50

or, 2.30 + y = 2.50

=> y = 0.20.

Substituting the value of y ;

6x = 2.30 - 4(0.20)
6x = 2.30 - 0.80 = 1.5
6x = 1.5
=> x = 0.25

Thus, 1 pen costs 0.25 $ and 1 pencil costs 0.20$.

Thus, cost of one pen is 0.25$.
Cost of 4 pencils is 0.80 $

0.25$ + 0.80$ = 1.05$
x - pen
y - pencil

[tex]6x+5y=2.5\\ 3x+2y=1.15\\\\ 6x+5y=2.5\\ -6x-4y=-2.3\\ --------\\ y=\$0.2\\\\ 6x+5\cdot0.2=2.5\\ 6x+1=2.5\\ 6x=1.5\\ x=\$0.25\\ \\x+4y=0.25+4\cdot0.2=\boxed{\$1.05 }[/tex]
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.