Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle of water ?

Sagot :

24w+6c=$23.40

5w+2c=$6.60

So you have to find c (chips) first. You have to make the number of chips in both equations cancel each other.

-3(5w+2c)=-3($6.60)
-15w-6c=$-19.80

Then subtract to get one formula
24w + 6c = $23.40
-15w - 6c = $-19.80

9w = $3.60
w=$.40

To check your answer, find how much one bag of chips costs:
5($.40) + 2c = $6.60
$2.00 + 2c = $6.60
2c = $4.60
c=$2.30

Plug your value for one water and one bag of chips into the formula:
5($.40) + 2($2.30)
$2.00 + $4.60
=$6.60

Then plug your values into the original problem:
24($.40) + 6($2.30)
$9.60 + $13.80
=$23.40

Answer:

why does everyone keep doing math question? im horrible at it :(

Step-by-step explanation:

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.