Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

if matt buy's a cola at $1.69,gets a refill 3 time, for cost of $.45 each: which answer best fit the problem! a.d=3-1.69+.45 b.1.69+3.45 c.d=1.60+0.45+3 d.3=3-1.69+0.45

Sagot :

[tex]\$1.69+3\cdot \$0.45=\$1.69+\$1.35\\\\Ans.\ 1.69+3\cdot 0.45[/tex]
AL2006
First  of all, the problem is poorly written.  It wants you to find "the answer to
the problem", but it doesn't tell you what the question is.  Maybe the question
is: "How much did Matt spend altogether on cola?", but it never says that.

Furthermore, the answer to that question doesn't appear in the list of choices.

Matt spends ($1.69) plus ($.45 three times).

Total cost = 1.69 + 3(0.45) .

Choice 'b' could have worked, if there were parentheses around the ' .45 ',
or a 'times' symbol between the ' 3 ' and the ' .45 '.  But there's not.