Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $2.45. Which Place is the better buy? [Also may you please tell me how you got the answer because im struggling with ratios a bit]

Sagot :

Quick Market. I multiplied  $1.05  x 2 and got...$2.10 for 6 apples because 3 x 2 is 6. And also at Stop and Save is the same apples for $2.45 but only 5 apples. so Quick Market