At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
To find the unit price for each item, we need to divide the total price by the measure or count of the item. Let's go through each item step-by-step:
1. Batteries:
- Total price: \[tex]$2.89 - Measure: 4 pack - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.89}{4} \)
2. Frozen Pie:
- Total price: \[tex]$2.89 - Measure: 15.4 oz - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.89}{15.4} \)
3. Dog Food:
- Total price: \[tex]$40.99 - Measure: 38 lbs - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]40.99}{38} \)
4. Magic Markers:
- Total price: \[tex]$2.19 - Measure: 8 count - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.19}{8} \)
5. Chain Link Fence:
- Total price: \[tex]$34.88 - Measure: 50 ft - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]34.88}{50} \)
6. Olive Oil:
- Total price: \[tex]$8.99 - Measure: 18.5 oz - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]8.99}{18.5} \)
Now let's write down the unit prices we obtained for each item:
1. Batteries:
- [tex]\( \frac{\$2.89}{4} = \$0.72 \)[/tex] per pack
2. Frozen Pie:
- [tex]\( \frac{\$2.89}{15.4} = \$0.19 \)[/tex] per oz
3. Dog Food:
- [tex]\( \frac{\$40.99}{38} = \$1.08 \)[/tex] per lb
4. Magic Markers:
- [tex]\( \frac{\$2.19}{8} = \$0.27 \)[/tex] per count
5. Chain Link Fence:
- [tex]\( \frac{\$34.88}{50} = \$0.70 \)[/tex] per ft
6. Olive Oil:
- [tex]\( \frac{\$8.99}{18.5} = \$0.49 \)[/tex] per oz
So, the completed table with the unit prices is:
\begin{tabular}{|l|r|l|l|}
\hline \multicolumn{1}{|c|}{ Item } & \multicolumn{1}{|c|}{ Price } & Measure/Count & Unit Price \\
\hline Batteries & \[tex]$2.89 & 4 pack & \$[/tex]0.72 \\
\hline Frozen Pie & \[tex]$2.89 & 15.4 oz & \$[/tex]0.19 \\
\hline Dog Food & \[tex]$40.99 & 38 lbs & \$[/tex]1.08 \\
\hline Magic Markers & \[tex]$2.19 & 8 count & \$[/tex]0.27 \\
\hline Chain Link Fence & \[tex]$34.88 & 50 ft & \$[/tex]0.70 \\
\hline Olive Oil & \[tex]$8.99 & 18.5 oz & \$[/tex]0.49 \\
\hline
\end{tabular}
1. Batteries:
- Total price: \[tex]$2.89 - Measure: 4 pack - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.89}{4} \)
2. Frozen Pie:
- Total price: \[tex]$2.89 - Measure: 15.4 oz - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.89}{15.4} \)
3. Dog Food:
- Total price: \[tex]$40.99 - Measure: 38 lbs - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]40.99}{38} \)
4. Magic Markers:
- Total price: \[tex]$2.19 - Measure: 8 count - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]2.19}{8} \)
5. Chain Link Fence:
- Total price: \[tex]$34.88 - Measure: 50 ft - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]34.88}{50} \)
6. Olive Oil:
- Total price: \[tex]$8.99 - Measure: 18.5 oz - Unit price calculation: \( \frac{\$[/tex]8.99}{18.5} \)
Now let's write down the unit prices we obtained for each item:
1. Batteries:
- [tex]\( \frac{\$2.89}{4} = \$0.72 \)[/tex] per pack
2. Frozen Pie:
- [tex]\( \frac{\$2.89}{15.4} = \$0.19 \)[/tex] per oz
3. Dog Food:
- [tex]\( \frac{\$40.99}{38} = \$1.08 \)[/tex] per lb
4. Magic Markers:
- [tex]\( \frac{\$2.19}{8} = \$0.27 \)[/tex] per count
5. Chain Link Fence:
- [tex]\( \frac{\$34.88}{50} = \$0.70 \)[/tex] per ft
6. Olive Oil:
- [tex]\( \frac{\$8.99}{18.5} = \$0.49 \)[/tex] per oz
So, the completed table with the unit prices is:
\begin{tabular}{|l|r|l|l|}
\hline \multicolumn{1}{|c|}{ Item } & \multicolumn{1}{|c|}{ Price } & Measure/Count & Unit Price \\
\hline Batteries & \[tex]$2.89 & 4 pack & \$[/tex]0.72 \\
\hline Frozen Pie & \[tex]$2.89 & 15.4 oz & \$[/tex]0.19 \\
\hline Dog Food & \[tex]$40.99 & 38 lbs & \$[/tex]1.08 \\
\hline Magic Markers & \[tex]$2.19 & 8 count & \$[/tex]0.27 \\
\hline Chain Link Fence & \[tex]$34.88 & 50 ft & \$[/tex]0.70 \\
\hline Olive Oil & \[tex]$8.99 & 18.5 oz & \$[/tex]0.49 \\
\hline
\end{tabular}
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.