Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

If 1 onion equals $1.50, how much will 5 onions cost?
a) $5.00
b) $6.50
c) $7.50
d) $9.00


Sagot :

Answer:

c) $7.50

Step-by-step explanation:

Cost of 5 onions = Cost of 1 onion · Quantity of onions

We take

1.50 · 5 = $7.50

So, the answer is c) $7.50.

Answer: c) $7.50

Step-by-step explanation:

     We will take the cost of one onion, and multiply it by 5 to find the total cost of 5 onions.

           $1.50 * 5 = $7.50

     The answer is c) $7.50.