Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

In a shop, a small pack of powder soap which is 500 g is sold for N250 and a large pack which is 1.2 kg is sold for N500. Which is cheaper to buy and why?​

Sagot :

Answer: The 1.2 kg is cheaper.

Step-by-step explanation: Calculate the cost per kilogram by dividing the cost by the weight. For the 500g you get 2g per N. For the 1.2kg you get 2.4g per N.

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.