Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|l|l|l|l|}
\hline
& & 9 & & 2 & & & 5 & 7 \\
\hline
2 & 4 & & 8 & & 7 & 9 & 1 & 3 \\
\hline
& 7 & & & 5 & 1 & 4 & & 2 \\
\hline
4 & & 1 & 5 & 7 & 8 & 2 & 3 & 6 \\
\hline
& & 7 & & & & 8 & 4 & 1 \\
\hline
& & 3 & 4 & 1 & 2 & & & 9 \\
\hline
9 & & & 7 & 8 & & & 2 & \\
\hline
6 & 1 & 8 & 2 & & 5 & & 7 & 4 \\
\hline
7 & & & 1 & 4 & & 6 & & 5 \\
\hline
\end{tabular}


Sagot :

Let's solve the question systematically:

1. Money Spent on Bagels:
- Each bagel costs 3 units.
- The number of bagels purchased is 5.
- To find the total money spent on bagels, multiply the cost per bagel by the number of bagels.
[tex]\[ \text{Money spent on bagels} = \text{Cost per bagel} \times \text{Number of bagels} = 3 \times 5 = 15 \][/tex]

2. Money Left:
- The initial amount of money was 23 units.
- Subtract the money spent on bagels from the initial amount to find out how much money is left.
[tex]\[ \text{Money left} = \text{Initial money} - \text{Money spent} = 23 - 15 = 8 \][/tex]

Therefore, the amount of money spent on bagels is 15 units, and the money left is 8 units.