Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

The price for 1 apple is $0.30 higher than the price for 1 orange. If the price of 1 orange is added to the price of 1 apple it will be $2.10. Find the price of 1 orange

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

a = 30 + O

O = O

O + a = 210

O + (30 + O)  = 210

2O = 180

O = 90 cents     or    $ 0.90