Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Margie and her sister wanted to purchase a bag of popcorn for movie night. They compared the prices and sizes of four bags of popcorn.


Pop-A-Lot Pop Kornz Pop-arazzi Kernels Popcorn
Size 9 ounces 5 ounces 15 ounces 7 ounces
Cost $4.32 $3.00 $8.25 $3.22


Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package. (2 points)

Part B: Interpret what the unit rates found in Part A represent. (1 point)

Part C: Choose which package is the best buy. (1 point)

please answer pls


Sagot :

Part A

Recall that unit rates is the amount of change in the dependent variable (y) over 1 increment of the independent variable (x). This is usually a ratio or a fraction.

In this case, the cost and the number of ounces are the dependent and independent variables respectively.

So, the unit rates, starting from the leftmost side of the array, are,

   [tex]\dfrac{4.32 \:dollars}{9 \: oz} =0.48 \frac{dollar}{oz}[/tex]      [tex]\dfrac{3 \: dollars}{5 \: oz}=0.6\frac{dollar}{oz}[/tex]            

[tex]\dfrac{8.25\: dollars}{15\: oz} =0.55\frac{dollars}{oz}[/tex]       [tex]\dfrac{3.22\: dollars}{7\:oz}=0.46\frac{dollars}{oz}[/tex]

Part B

Notice the measurements in each unit rate: it's in dollars per ounces. This tells us how much each ounce of popcorn cost.

Part C

The best package is the one with the cheapest rate, which is seen in package D or the one selling 7 ounces of popcorn for $3.22 at a rate of 0.46 dollars per oz (46¢ per oz).