Answered

Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Sagot :


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.