At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Riley has a home-based business making and selling scented soaps. She intially spent $90 to purchase soap-making equipment, and the materials for each pound of soap cost $2. Riley sells the soap for $12 per pound. Eventually, she will sell enough soap to cover the cost of the equipment. What will be Riley's total sales and costs be? How much soap will that be?


Sagot :

3.75 lbs of soap will be made. $14 dollars for sales cost.

rileys total sales and costs would be $14 and there would be 3.75LB of  soap.i checked my answer twice! hope i helped