At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Find the cost per pound of a "house blend" of coffee that is made from 10 lb of Central American coffee that costs $7 per pound and 40 lb of South American coffee that costs $4.50 per pound

Sagot :

10lb times $7= $70
40lb times $4.50= $180
40lb plus 10lb= 50lb
$180 divided by 50lb= $3.6

$3.60 per pound of house blend
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.