Answered

Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

The cost of a length of fabric is proportional to the number of yards purchased. The graph shows this relationship.

What is the unit rate for cost per yard?


The Cost Of A Length Of Fabric Is Proportional To The Number Of Yards Purchased The Graph Shows This Relationship What Is The Unit Rate For Cost Per Yard class=

Sagot :

Unit rate means how much does it cost for 1 item for example...if you can download 2 songs for $5 how much did it cost to download 1 song...you would simply take $5 divided by 2 to get $2.50

In this case we have 5 yards of fabric for $18 so all we have to do is take $18 divided by 5 to find out how much just 1 yard costs.

so $18 divided by 5 is $3.60  so the unit rate cost per yard is $3.60 

to make sure this is correct you can check your answer like this.  If it is $3.60 for 1 yard how much would it be for 5 yards?  Multiply $3.60 and 5 if we get $18 then our answer is correct.  $3.60 x 5 does equal $18 so we were correct