Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A kilogram of whole wheat flour costs 6 dollars. how much does 400 grams cost


Sagot :

400gr is 0.4 kg
so 6*0.4=2.4 dollars
Answer: 400grams cost 2.4 dollars