At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

4 tomatoes cost 3.4 what is the unit rate

Sagot :

Look at the pic. It explains it.
View image Ilovetohelp
[tex]4\ tomatoes\ :\ 3.40\ dollars[/tex]

Divide each side by 4 (division property of equality lets us do this) to find the price of one tomato.

[tex]1\ tomato\ :\ \boxed{0.85\ dollars}[/tex] (85 cents)