Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.


Sagot :

It is simply, 2.94/21 which is 0.14... so 1 ounce = $0.14 
[tex] \frac{2.94}{21} \\ \\ \frac{2.94}{21}=0.14 \\ [/tex]
Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.