Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
The teacher will need 10 packages of markers. If 8 markers to a package, 10 packages= 80 markers. If 25 students shall have 3 markers each, that comes to equal 75. So the teacher needs 10 packages and will have five left over.
The teacher wants to give 3 markers to each student
There are 25 students
Markers come in packs of 8
----------------------------------------------------
Multiply 3 markers by 25 students (3 markers per student)
3×25=75 markers
There is 8 markers per package so divide that amount my the amount of markers needed
75÷8=9.37 packages
But you need it in whole packages (you can't buy a fraction of a package)
So since 9.37 is over 9 packages, it rounds up one package higher which is 10
Answer:
10 packages are needed
There are 25 students
Markers come in packs of 8
----------------------------------------------------
Multiply 3 markers by 25 students (3 markers per student)
3×25=75 markers
There is 8 markers per package so divide that amount my the amount of markers needed
75÷8=9.37 packages
But you need it in whole packages (you can't buy a fraction of a package)
So since 9.37 is over 9 packages, it rounds up one package higher which is 10
Answer:
10 packages are needed
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.