Answered

Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

15 points!!!!!!
Hien bought 4 3/16 yd of pink ribbon and 5 1/16 yd of green ribbon. Ribbon cost $1.60 a yard. 
 How much did Hien spend on ribbon?
Help!!!My homeworks due in a hour!!!!!!!


Sagot :

4 3/16=(4·16+3)/16=67/16=4,1875 (pink ribbon)
5 1/16=(5·16+1)/16=81/16=5,0625 (green ribbon)
4,1875+5,0625=9,25 (total)
9,25·1,60=$14,8

Answer: $14,8
[tex]4\frac{3}{16}+5\frac{1}{16}=(4+5)+(\frac{3}{16}+\frac{1}{16})=9+\frac{3+1}{16}=9+\frac{4}{16}=9+\frac{4:4}{16:4}\\\\=9+\frac{1}{4}=\boxed{9\frac{1}{4}=9\frac{1\cdot25}{4\cdot25}=9\frac{25}{100}=9.25}\leftarrow total\ ribbon\\\\Answer:\boxed{9.25\cdot\$1.60=\$14.80}[/tex]
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.