Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Amy had bought 2 candies that cost $3 for each how much money did it cost in all?

Sagot :

The answer is $6 because if a candy cost $3 each you could times 2 times $3=$6. Another way is that you could add $3+$3=$6.


$3.00 x 2 = $6.00

The 2 candies cost $6.00.

Hope this helps you. :)