Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Four students spent $12 on school lunch , At this rate , Find The Amount 10 students would spend on the same school lunch ?

Sagot :

set up a proportion
4/12=10/x
cross multiply
120=4x
divide by 4
30=x
10 students would spend $30 on the same school lunch