Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

If 5 Pounds of Apples Cost $4.45, Then:

A. What Is The Price Per Pound?

B. What Is The Cost For 8 Pounds Of Apples?

Thanks So Much!! I Appreciate It!!


Sagot :


for you will divide 4.45 to get the price per pound which is .89 
for B you would multiply what we found the price per pound .89 by 8 to get 7.12
A.89 cents per pound I did 4.45 divided by 5
  
B. I did 89 x 8 =$7.12
                                                                                                  Hope this helped :)
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.