Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.

Sagot :

8.75-4.85= 3.90= cost of 6 bananas
3.9/6=0.65= cost of one banana
.65*4=2.60= cost of 4 bananas
4.85-2.60= 2.25= cost of 3 apples
2.25/3=.75= cost of an apple
$ 0 . 75

8.75-4.85= 3.90= $ of 6 bananas
3.9/6=0.65= $ of 1 banana
.65*4=2.60=  $ of 4 bananas
4.85-2.60= 2.25= $ of 3 apples
2.25/3 = $ of an apple

Did I help? Thank me by clicking Best Answer!


Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.