Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A candy store merchant sells 25kg ju-jubes for $3.00/kg. If he uses one brand selling for $2.25/kg and a second brand selling at $3.75/kg, how much of each brand is required?