Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?

Sagot :

The correct answer would be: 24 apples. 
6 apples would cost = $12
9 apples would cost = $18

so 3 apples=6 dollars
therefor if we divide both sides by 3
1 apple=2 dollares

so therfor for every 1 apple, you pay 2 dollars

so if 12 apples
12 times 2=24
24 dollars

anonther way is
3 apples=6 dollars
6 apples=12 dollars
9 apples= 18 dollars
12 apples= 24 dollars