Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

at the grocery store, you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is a better buy

Sagot :

All you have to do is multiply the .99 buy 3, if it equals less than $2.50, which it doesn't then it is the better deal.
Divide 2.50/6 = .42 each lemon in bag, while 2 for .99 would be .495 for each lemon
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.