Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?

Sagot :

luana
[tex]24\ ounces\ cost\ 4.59\$\\ 1\ ounce\ cost\ x\\\\ proportion:\\ 24-4.59\\ 1-x\\\\ cross\ multiplication\\\\ 24x=4.59\ \ \ | divide\ by\ 24\\\\ x=0,19125=191cents\\\\ It\ is\ 191\ cents.[/tex]
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.