Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

One winter the cost of bananas cost $0.80 per lb. The next winter the cost was
$1.05 per lb. What was the percentage increase?


Sagot :

Well. The percentage increase would be 30%.

Its would have to be rounded. If you time .80 by the decimal of 30 percent, which is .30 you will receive .24, that will equal out to 1.04.


.80 x .30= .24

.80 + .24 = $1.04



so assume .8=100%
1.05-0.8=iincrease=0.25

find what .25/.8=
.25/.8=2.5/8=(use calculator)=0.3125
percent means parts out of 100
so
0.3125/1 times 10/10=3.125/10 times 10/10=31.25/100
the percentage increase was 31.25%