Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

At a pet store, Eric paid $11.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Kelsie paid $13 for 2
dog bowls and 8 bones. What is the cost of each item?


Sagot :

Answer: $ 8.75

Step-by-step explanation:

the price for each dog bowl is $2.50 and the price for each dog bone is $1.00. for Eric: $2.50 x 3 = $7.50, $1.00 times 4 = $4.00, $7.50 + $4.00 = $11.50. for Kelsie: $2.50 x 2 = $5, $1.00 x 8 = $8.00, $5 + $8 = $13.