Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Suppose that 17 inches of wire costs 68 cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 44 cents?


Sagot :

Answer:

188 cents or $1.88

Step-by-step explanation:

We first want to find how many cents per one inch, and we do this by dividing 17 from 68 (68/17). This gets us 4 cents per inch. Now we need to multiply 4 by 47 (4 x 47). Now we get 188 cents. The equation for this would be y = 4x