Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Therefore the solution for this question is the unit price of each pair of gloves is $7.99.
What is division?
One of the four fundamental arithmetic operations, or the process by which two or more numbers are added together to create a new number, is division. Multiplication, addition, and subtraction round out the list of operations.
Here,
The cost of 6 pairs of gloves = $47.94
Now, the unit price = Price per unit of the given item
Let x be the unit price of the glove
thus
x=47.94/6
x=7.99
or it can be written as price of glove=$7.99
Therefore, Unit price of the glove = $7.99
To know more about division , visit
https://brainly.com/question/21650505
#SPJ4
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.