Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Judy wants to buy a sandwich platter. Every 6 inches of sandwich costs $2.50. What is the total
cost in dollars if Judy buys 18 inches?


Sagot :

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf \$ 7.50}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given that,

6 inches of sandwich = $2.50

Multiply 3 to both sides

6 × 3 inches of sandwich = $2.50 × 3

18 inches of sandwich = $7.50

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]