Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
The total cost of the ingredient is $0.84 for 6 ounces.
Define fixed cost.
The cost or expense known as fixed cost is unaffected by a short-term horizon's growth or reduction in the number of units produced or sold. To put it another way, it refers to a cost that is linked to a time period rather than a specific economic activity.
It can be viewed as costs that a business must pay regardless of the volume of business activity, such as the number of units produced or sales made. One of the two main parts of the overall manufacturing cost is the fixed cost.
Solution Explained:
Given,
1 pound = $2.25
Since 1 pound = 16 ounces
So, 16 ounces = 2.25
1 ounce = 2.25/16 = 0.14
Therefore, 6 ounces = 0.14 X 6 = 0.84
To learn more about fixed cost, use the link given
https://brainly.com/question/24868261
#SPJ4
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.