Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
The best buy will be;
''28 pounds for $49.56''
What is Division method?
Division method is used to distributing a group of things into equal parts. Division is just opposite of multiplications. For example, dividing 20 by 2 means splitting 20 into 2 equal groups of 10.
Given that;
The two options are,
16 pounds for $31.68
28 pounds for $49.56
Now,
Since, The two options are,
16 pounds for $31.68
28 pounds for $49.56
Hence, The unit rate for each are;
Since, The cost of 16 pounds = $31.68
Hence, The cost of 1 pounds = $31.68/16
= $1.98
And, The cost of 28 pounds = $49.56
Hence, The cost of 1 pounds = $49.56/28
= $1.77
Thus, The best buy will be;
''28 pounds for $49.56''
Learn more about the divide visit:
https://brainly.com/question/315081
#SPJ1
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.