At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Jade bought snacks at the grocery store for her volleyball team. Each box costs $1.50 and has 8 snack cakes. The table below shows the relationship between the number of boxes bought, x, and the total cost of the snacks, y. Use the table to graph this relationship .

Jade Bought Snacks At The Grocery Store For Her Volleyball Team Each Box Costs 150 And Has 8 Snack Cakes The Table Below Shows The Relationship Between The Numb class=

Sagot :

We are given a table of values.

The table below shows the relationship between the number of boxes bought, x, and the total cost of the snacks, y

Let us graph this relationship

The first step is to plot each of the (x, y) points on the graph.

Then we will connect these points together.

The (x, y) points are

(0, 0) (8, 1.5) (16, 3) (24, 4.50) (32, 6)

As you can see, we have graphed the relationship between the number of snacks bought (x) and the total cost (y)

View image KristijanM645868